6 najczęstszych przyczyn biegunki u szczeniaka

Dbasz o swoje szczenię najlepiej jak potrafisz. Skrupulatnie wybierasz specjalistyczną karmę dopasowaną do jego potrzeb, pilnujesz kalendarza szczepień. Mimo wszystko, szczeniak dostaje biegunki. Jakie mogą być jej przyczyny? Czy rozwolnienie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii? Jak pomóc swojemu psu?

Wbrew pozorom, biegunka u szczeniąt pojawia się bardzo często. Ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a niektóre enzymy trawienne nie funkcjonują prawidłowo. Rozwolnienie nie zawsze oznacza jednak poważną chorobę.

Biegunka może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Ta pierwsza pojawia niespodziewanie, jest krótkotrwała i często ustępuje samoczynnie lub po zastosowaniu leczenia objawowego. Może jej towarzyszyć burczenie w brzuchu lub wymioty. Jest naturalnym sposobem organizmu na pozbycie się niechcianych substancji. Biegunka przewlekła to z kolei taka, która utrzymuje się powyżej 2-3 tygodni. Niezależnie od rodzaju biegunki zawsze wymaga ona konsultacji weterynaryjnej w celu znalezienia przyczyny oraz ustalenia procesu leczenia.

Biegunka u szczeniaka – przyczyny

Organizm szczenięcia jest bardzo delikatny. Na pojawienie się biegunki mogą wpłynąć różne czynniki, nie tylko pokarmowe, ale też środowiskowe.

Najczęstsze przyczyny biegunki u szczeniąt to:

1. Gwałtowna zmiana karmy, sposobu karmienia lub rodzaju wody

Twój szczeniak pochodzi z hodowli? Jeśli tak, to był on karmiony w określony sposób: dostawał tę samą karmę, w ustalonych ilościach i o wyznaczonych porach. Kiedy po przywiezieniu go do domu gwałtownie zmienisz jego żywienie, może zareagować biegunką. Dotyczy to zarówno zmiany rodzaju karmy, jak i jej ilości czy zmniejszenia/zwiększenia liczby posiłków w ciągu dnia. Rozwolnienie może wywołać też zmiana rodzaju podawanej wody (np. z mineralnej na wodę z kranu).

Chcesz zmienić sposób żywienia swojego szczenięcia? Rób to powoli, stopniowo mieszając nową karmę z dotychczasową. Dzięki temu wrażliwy układ pokarmowy małego psa będzie miał czas, by przyzwyczaić się do zmian.

2. Czynniki środowiskowe wywołujące stres

Zmiana domu to dla Twojego szczeniaka wielkie przeżycie i duży stres. Wszystko jest dla niego nowe: miejsce, ludzie, otoczenie, zapachy. Dlatego na nową sytuację może zareagować biegunką. Rozwolnienie z powodu stresu może się również zdarzyć po wizycie u lekarza weterynarii czy długiej podróży samochodem.

Podczas pierwszych dni w nowym domu staraj się więc nie narażać zwierzęcia na niepotrzebne stresy. Ogranicz odwiedziny, zapewnij mu własne posłanie i odłóż na później jego pierwszą kąpiel.

3. Dokarmianie resztkami ze stołu i spacerowe „znaleziska”

Nierzadko powodem biegunek u szczeniąt jest też spożycie ludzkiego jedzenia lub resztek znalezionych podczas spaceru (niekoniecznie jadalnych). Przyprawy, nadpsuta żywność, a nawet kawałki kartonu, plastiku czy gumy – to one często odpowiadają za zatrucia pokarmowe u Twojego szczeniaka, a w efekcie: za rozwolnienie.

Nie ulegaj błagalnym spojrzeniom swojego psa. Dokarmiając go resztkami ze swojego stołu – zwłaszcza bardzo tłustymi i mocno przyprawionymi – tylko mu zaszkodzisz. Pamiętaj też, że większość psów nie toleruje laktozy, więc mleko nie jest dla nich wskazane.

Zwracaj uwagę na to, co szczeniak obwąchuje i zjada w czasie spacerów. Kilkutygodniowy pies poznaje świat poprzez gryzienie i próbowanie wszystkiego, co według niego interesująco pachnie. Rozsądnie wybieraj więc miejsca spacerowe. Unikaj terenów, w których ludzie pozostawiają resztki jedzenia i śmieci.

4. Choroby wirusowe

Biegunka może też świadczyć o chorobie. Jeśli Twoje szczenię ma rozwolnienie, a jednocześnie wymiotuje, jest apatyczne, nie chce się bawić, leży bez ruchu, odmawia jedzenia i picia, jak najszybciej zabierz je do lekarza weterynarii. Wykona on specjalistyczne badania, ustali przyczynę oraz leczenie. Zmiany w zachowaniu, osłabienie i apatia u szczeniaka mogą być spowodowane parwowirozą. To poważna choroba zakaźna, która atakuje głównie młode psy (do 6. miesiąca życia). Cechuje się też wysoką śmiertelnością.

5. Reakcja na leki, szczepienie lub środek odrobaczający

Twój szczeniak może zareagować rozwolnieniem także na niektóre leki, szczepienie lub środek odrobaczający. W takim przypadku bacznie obserwuj swoje zwierzę. Zasięgnij porady lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny lub szczeniak stanie się apatyczny.

6. Alergia lub nietolerancja pokarmowa

Powodem rozwolnienia u szczeniaka może być alergia lub nietolerancja pokarmowa. Jeśli pies jest uczulony na jakiś składnik pożywienia (najczęściej: białko), może reagować biegunką na karmę, która go zawiera. Alergii często towarzyszą również inne objawy, np. silny świąd skóry, problemy z uszami, łupież czy kaszel.

Gdy zauważasz u swojego szczenięcia symptomy alergii lub nietolerancji pokarmowej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Biegunka u szczeniaka: jak mu pomóc?

W czasie biegunki Twój szczeniak traci wodę i elektrolity, może więc dojść do odwodnienia. Dlatego każdy przypadek rozwolnienia wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Jest to szczególnie ważne, jeśli w biegunce występuje krew, pies zmienia swoje zachowanie lub zaobserwujesz u niego jakiekolwiek niepokojące objawy (np. gorączkę).

Aby pomóc szczenięciu podaj mu karmę, która wspomaga odnowę nabłonka jelit i sprzyja rekonwalescencji, np. Royal Canin Gastro Intestinal Junior. To pełnoporcjowa dietetyczna karma dla szczeniąt zalecana w przypadkach ostrych schorzeń jelit, która nie obciąża żołądka. Zawiera też składniki wpływające korzystnie na pracę przewodu pokarmowego.

Sucha karma dla psa Royal Canin Gastro Intestinal Junior Veterinary

Pamiętaj:  Dobór diety weterynaryjnej skonsultuj z lekarzem weterynarii, który wcześniej zdiagnozuje szczenię i uwzględni ewentualne przeciwwskazania w dietoterapii.

Z biegunką u swojego psa spotkasz się wielokrotnie w ciągu jego życia. Nie zawsze będzie ona objawem poważnej choroby. Warto jednak mieć świadomość, że najczęstszą przyczyną rozwolnienia u szczeniąt są błędy żywieniowe, za którymi stoi właściciel. Świadome karmienie zwierzęcia odpowiednio dobraną karmą oraz czujność w czasie spacerów pozwolą Ci zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki u Twojego czworonoga. Chcesz sprawić radość swojemu psu? Zamiast karmić go przysmakami ze swojego stołu,  wyjdź z nim na długi spacer.

54909

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij