10 rzeczy, które powiedziałby Ci Twój pies, jeśli umiałby mówić

Jak wszyscy wiedzą, pies to najlepszy przyjaciel człowieka (tak przynajmniej twierdzą wszyscy, którzy w swoim życiu mieli okazję zajmować się tymi wdzięcznymi czworonogami). Czy umiemy jednak odwzajemniać pieskie uczucia? Czy rozumiemy zachowanie psa i wiemy, co nasz pupil chciałby nam powiedzieć?

Pies często bywa synonimem najwierniejszego przyjaciela. W tym miejscu wystarczy przytoczyć historię krakowskiego psa Dżoka, który przez blisko rok niezmiennie przesiadywał w okolicach ronda, przy którym nieszczęśliwie zmarł wcześniej jego właściciel. Historia ta dowodzi bezinteresownej miłości, jaką każdy pies darzy swojego opiekuna. Czy my, ludzie, jesteśmy w stanie odwdzięczyć się za te wszystkie uczucia? Podstawą musi być oczywiście wzajemne zrozumienie. Poznanie mowy ciała psa, jego zachowania i instynktów, które nim kierują, to niezbędne elementy udanej, trwałej relacji.

Zrozumieć zachowanie psa – co powiedziałby Twój pupil?

Sygnały, które wysyłają nam nasze zwierzęta, często są przez nas źle odbierane. W ten sposób rodzą się nieporozumienia i konflikty. Musimy zrozumieć, że zwierzę to nie człowiek i niektóre z jego zachowań, zwłaszcza te, które nie są przez nas pożądane, wcale nie świadczą o jego złośliwości. Problem zazwyczaj leży po naszej stronie i braku odpowiednich umiejętności wychowawczych. O tym, jak wychować psa, pisaliśmy w poprzednim artykule. Dzisiaj, nieco z przymrużeniem oka, przedstawimy listę rzeczy, o których chciałby powiedzieć Ci Twój pies, o ile umiałby tylko mówić.

1. Nie denerwuj się na mnie, gdy zbyt żywiołowo okazuję swoją miłość

Pies, zwłaszcza jeśli codziennie spędza samotnie w domu kilka do kilkunastu godzin, kiedy jesteś w pracy, ma prawo cieszyć się na Twój widok. Jeśli nigdy nie nauczyłeś go tego, że wskakiwanie na Twoje ramiona, kiedy ledwo co zdążyłeś otworzyć drzwi wejściowe, nie jest mile widziane, nie dziw się, że będzie to robić. W ten sposób pies okazuje radość z Twojego powrotu.

2. Bądź cierpliwy

Uczysz czegoś swojego psa? Cierpliwość to podstawa. Musisz pamiętać, że to tylko zwierzę, które nie jest w stanie pojąć wszystkiego za pierwszym czy drugim razem. Daj pupilowi, a także i sobie, kolejną szansę. Uczcie się razem, powoli, lecz systematycznie. To podstawa każdego sukcesu.

3. Nie gniewaj się na mnie i nie stosuj kar

Od dawna coraz więcej osób mówi o tym, że przemoc nie jest rozwiązaniem. Przejawianie siły i dominacji nie jest sposobem na poprawne wychowanie czworonoga, gdyż nie prowadzi do niczego dobrego. O tym, dlaczego nie należy karać psów, przeczytasz we wcześniejszym artykule: „Wychowanie psa – czy kara to na pewno dobry pomysł?”.

4. Mów do mnie

To, że Twój pies nie odpowie Ci jak drugi człowiek, nie oznacza, że zupełnie nie rozumie Twoich komunikatów. Pies bardzo szybko się uczy, dzięki czemu jest w stanie domyślić się, co chcesz mu przekazać. Co więcej, Twój głos pozwala mu się zrelaksować. Taki werbalny kontakt z opiekunem potrafi być dla psa naprawdę kojący, zwłaszcza w sytuacjach stresujących. Twój pies boi się burzy? Nie zostawiaj go samego. Towarzysz mu w tych ciężkich dla niego chwilach i mów do niego spokojnym tonem – pupil z pewnością to doceni.

5. Pamiętaj, że ja także odczuwam chłód i ciepło

Na ten punkt powinni zwrócić uwagę zwłaszcza opiekunowie psów przebywających na zewnątrz. Pamiętajmy, że jeżeli pogoda nie zachęca i nam samym jest zbyt zimno bądź gorąco, to samo będzie odczuwał nasz zwierzak. Twój pies na stałe przebywa w czterech ścianach? Mimo wszystko dostosuj także miejsce i czas codziennych spacerów do panującej aury. Zbliża się lato, zadbaj więc o swojego pupila. Najlepszym sposobem na upały jest mata chłodząca dla psa.

Co powiedziałby Ci pies?

6. Baw się ze mną i zapewnij mi odpowiednią dawkę aktywności

Większość psów, zwłaszcza tych młodych, wprost rozpiera energia. Jeśli nie chcesz narzekać na zachowanie swojego psa, kiedy będzie wyładowywał nadmiar swoich sił witalnych na Twoich butach czy meblach znajdujących się w mieszkaniu, zadbaj o jego rozrywkę. Pies uwielbia, kiedy się z nim bawisz. Weź pod uwagę jego wiek, rasę i możliwości i dostosuj do nich aktywności. Postaw na spacery, wspólny sport (flyball, a może canicross?) bądź po prostu zabawę w czterech ścianach. Spraw psu prezent i podaruj mu kilka piłeczek, szarpak czy zabawkę interaktywną, którą będzie się mógł bawić nawet w samotności.

7. Pokaż mi swój świat

Pies jest ciekawy nie tylko Ciebie, ale i Twojego życia. Pozwól mu je poznać. Niech Twój czworonóg nie spędza wszystkich chwil zamknięty w czterech ścianach, ewentualnie na krótkich spacerach wokół bloku. Zabieraj psa ze sobą, kiedy podróżujesz, pozwól mu poznać swoją rodzinę, znajomych, nowe środowisko. Niech, podobnie jak Ty, nawiązuje nowe znajomości i przyjaźnie, i to nie tylko z przedstawicielami swojego gatunku.

8. Zadbaj o moją dietę

Pewnie słyszałeś o tym, że jesteś tym, co jesz. Ta zasada dotyczy także zwierząt. Kochasz swojego czworonoga? Okaż pupilowi miłość, przykładając szczególną uwagę do jego diety. Dostosuj karmę, jaką podajesz psu, do jego indywidualnych preferencji i potrzeb. Chcesz mieć pewność, że poprawnie dobrałeś dietę swojemu czworonogowi? W tym celu skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który podpowie Ci, jaką dietę doceni Twój pies.

9. Uważnie mnie obserwuj

Mowa ciała psa to podstawa. Najważniejsza jest jednak znajomość zachowania i przyzwyczajeń swojego pupila. Tylko w ten sposób szybko odkryjesz jakiekolwiek odstępstwa od normy, które mogą sygnalizować poważne problemy. Twój pies niestety nie będzie w stanie powiedzieć Ci jasno, że coś go boli. Twoim zadaniem jest to zauważyć i jak najszybciej zareagować.

10. Nie rezygnuj ze mnie, tylko dlatego że jestem starszy

Pies, kiedy jest szczenięciem, potrafi wnieść do każdego domu sporo pozytywnej energii. Zwykle mała, puszysta kulka budzi zainteresowanie wszystkich wkoło. Czas jednak mija nieubłaganie i radosny do tej pory szczeniak, czy wreszcie dojrzały, lecz wciąż pełen energii pies, staje się powoli psim emerytem. To właśnie w tych chwilach będzie potrzebował Twojej opieki. To, że pies nie wita Cię już tak entuzjastycznie jak kiedyś czy z problemem aportuje rzucane przez Ciebie zabawki nie oznacza, że jego miłość i oddanie uległy zmianie. Nie pozwól więc, by na starość, Twój pupil zawiódł się na Tobie.

2224

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij