Żywienie mieszane psa – łączenie karmy suchej i mokrej

Franciszek Paśko - Ekspert Royal Canin

autor: lek. wet. Franciszek Paśko, Przychodnia Weterynaryjna – Jacek Bany

Prawidłowe żywienie zwierząt stanowi klucz do właściwego ich rozwoju. Jak karmić psy? Czy lepiej stosować karmę mokrą, czy karmę suchą? A może przygotowywać psu jedzenie samemu? To są pytania bardzo często powtarzane przez właścicieli zwierząt w gabinecie weterynaryjnym. To dobrze. Oznacza to wzrastającą świadomość wśród opiekunów zwierząt, oraz troskę o dobry rozwój ich podopiecznych.

Wybierając sposób żywienia psów trzeba pamiętać o tym, że nawet największe zaangażowanie ze strony właścicieli i zainwestowanie w najdroższą czy też najlepszą karmę, nie znaczą nic jeśli karma nie będzie przez zwierzę zjadana. Zatem podstawowym kryterium wyboru rodzaju karmy powinna być jej smakowitość i atrakcyjność dla psiego nosa.

Posiłki przygotowywane wymagają poświęcenia czasu, którego w zabieganym życiu jest coraz mniej. Dlatego też opiekunowie zwierząt tak chętnie sięgają po karmy komercyjne. Wystarczy tylko otworzyć worek z suchą karmą lub puszkę, nałożyć porcję do miski i gotowe. Jeśli zainwestuje się w karmy wysokiej jakości, to mamy też zagwarantowane pokrycie zapotrzebowania na wszelkie składniki odżywcze i energię.

Wciąż jednak pozostaje pytanie czy podawać wyłącznie suchą karmę, czy mokrą? A może łączyć te dwa rodzaje karm? Tylko wtedy – w jaki sposób? Czym one się różnią między sobą i czy dowolne mieszanie karmy mokrej z suchą zapewni mojemu psu właściwe odżywienie? Czy pokryje to zapotrzebowania na składniki odżywcze i na energię?

Czym różni się karma mokra od suchej?

Najważniejszym składnikiem, który różni te dwie karmy jest zawartość wody. W karmach suchych wilgotność jest na poziomie ok. 8%, natomiast w karmach mokrych zawartość wody to ok. 75%. Oznacza to, że zawartość składników odżywczych, a co za tym idzie i energii metabolicznej, w karmach suchych jest zdecydowanie wyższa, niż w karmach mokrych. W 100g karmy suchej zawarte jest ok 370kcal energii metabolicznej, a w tej samej ilości karmy mokrej zawarte jest „jedynie” 100kcal. Różnice zatem są znaczące. Przekłada się to także na ilość zjadanej przez psa karmy. Aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię, żywiąc psa wyłącznie karmą suchą trzeba jej podać, mniej więcej, 3-4 razy mniej, niż gdybyśmy żywili psa tylko karmą mokrą.

mieszane żywienie psów

Zdecydowanie więcej walorów i bodźców, oddziałujących na zmysł smaku, będzie miała karma mokra. Z tego też powodu wydaje się ona psom po prostu atrakcyjniejsza. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie karma mokra będzie dużo chętniej wybierana i zjadana przez psy. Suchą karmę jest trudniej rozgryźć, co dla niektórych psów może stanowić problem. Są zwierzęta, które są na tyle wybredne, że suchą karmą będą się bawić, a nie faktycznie ją zjadać. Wynikać to może z trudności w rozgryzaniu twardych chrupek, dlatego pies traktuje je jak zabawkę, a nie pokarm. Dla tych zwierząt konsystencja miękkiej karmy będzie miała kluczowe znaczenie i wpływ na zjadanie serwowanych posiłków.

Upodobania, czy też najzwyklejsze w świecie psie „widzimisię” – to są czynniki, które mogą decydować o wyborze przez psa karmy.

Czasami, mimo tego, że pies nie jest wybredny co do konsystencji karmy i nie ma wysublimowanego podniebienia, trzeba wprowadzić do diety karmę mokrą.

 Rodzaj pokarmu, a waga psa

Czy to jako dodatek, czy jako jedyną formę żywienia, ale trzeba. Zwierzęta mające niepohamowany apetyt warto karmić posiłkami mokrymi – mają one zdecydowanie mniejszą kaloryczność. Więc przy tej samej objętości karmy mokrej, dostarczą do organizmu mniej kalorii, niż jedząc karmę suchą. Zjadając, objętościowo, duży posiłek pies mniej narażony jest na nadmierny wzrost masy ciała i na rozwinięcie się u niego otyłości. Sucha karma, ponieważ jest bardziej kaloryczna, przy nadmiernej podaży, ryzyko to podwyższa.

Problem z gryzieniem karmy?

U psów z wrażliwymi dziąsłami karma mokra będzie przyjemniejsza w pobieraniu rozgryzaniu, niż karma sucha. Zwierzęta, które z różnych powodów straciły większość zębów trzonowych i przedtrzonowych, karma mokra przysporzy mniej kłopotów. Choć trzeba przyznać, że psy, mimo znaczących braków w uzębieniu, świetnie sobie dają radę, łykając nierozgryzione suche chrupki. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się mieszany sposób żywienia.

Dieta mokra, a wrażliwy przewód pokarmowy

Psy z różnego rodzaju zaburzeniami pracy i motoryki przewodu pokarmowego, mogą wymagać zmiany diety na mokrą, lub przynajmniej zwiększenia jej udziału z codziennych posiłkach. Przy rozszerzeniu przełyku, oprócz zasadniczego leczenia i wymuszonej pionowej postawy podczas karmienia, może okazać się, że posiłki o miękkiej konsystencji będą dużo lepiej tolerowane, niż pokarm suchy. Psy z tendencjami do koprostazy wymagają zwiększenia udziału mokrej karmy w diecie. Pacjenci z uchyłkiem prostnicy wręcz „skazani” są na dietę mokrą. Nie zawsze musi być to dieta weterynaryjna. Bardzo często stosować można karmy bytowe, pamiętając o jej miękkiej konsystencji.

Rodzaj karmy, a wiek psa

Mimo iż wydawać by się mogło coś zupełnie innego, wymienione przeze mnie wskazania medyczne, nie dotyczą tylko psów starszych. Pierwsze skojarzenie z zaburzeniami funkcjonowania organizmu łączymy odruchowo z podeszłym wiekiem psa. „Jest już starutki, więc ma prawo gorzej działać” .

Owszem, często wiek rzeczywiście odgrywa tutaj rolę. Doświadczenie pokazuje jednak, że zwierzęta młode – wcale nie szczeniaki, a dojrzałe psy w sile wieku – miewają problemy zdrowotne, przy których zmiana konsystencji karmy będzie miała korzystny wpływ.

Mix feeding – łączenie karmy mokrej i suchej

Ponieważ oba rodzaje karm mają swoje plusy i minusy, właściciele zwierząt coraz częściej decydują się na łączenie karmu suchej i mokrej. Jest to rozwiązanie dobre i może przynieść wiele korzyści. Pamiętać jednak należy o kilku istotnych kwestiach. Ilość karmy suchej, ze względu na silne jej odwodnieni oraz kondensację składników odżywczych i energii nie jest równa tej samej objętości karmy mokrej. To o czym wspominałem na początku – aby dostarczyć tę samą ilość składników odżywczych, zawarte w karmie suchej, należy zaserwować psu 3,5 raza więcej (objętościowo) karmy mokrej. Karmiąc raz suchą, raz mokrą karmą trzeba o tym pamiętać. Mając to na uwadze, pamiętajmy, że po otrzymaniu pewnej objętości karmy mokrej żołądek psa jest odpowiednio rozciągnięty.

Rozważnie dawkując karmę suchą – podajemy zdecydowanie mniejsze jej ilości.

Po takiej „suchej” porcji pies ma wrażenie niedostatku i będzie szukał i dopominał się o dokładkę. Większość właścicieli w tym momencie ulega i dosypuje, czasami nie małą, dodatkową porcję. A to są kalorie, których organizm w tej chwili nie potrzebuje. W prosty sposób, o czym już pisałem, prowadzić to może do otyłości, a jakie są jej konsekwencje – wiemy doskonale.

Istotne jest również przestrzeganie regularności. Pies, któremu przez cały tydzień podajemy jednym rodzajem karmy, a w weekend będzie przez nas nagrodzony aromatyczną porcją karmy wilgotnej, może źle tolerować takie nagłe zmiany. Krótko mówiąc – pojawi się biegunka. Przewód pokarmowy przyzwyczaja się do składu i rodzaju karmy.

Jeśli więc chcemy stosować mieszany sposób karmienia musimy przestrzegać regularności, a zmiany karmy winny być wprowadzane sukcesywnie.

Najrozsądniej by było stopniowo wprowadzać „nową” karmę, mieszają z tą dotychczas podawaną.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym żywić konkretnego psiaka przeczytaj:

Dlaczego warto mieszać mokrą karmę z suchą?

Takie mieszanie karmy mokrej i suchej niesie też ze sobą korzyści. Gdy, z różnych powodów, koniecznym będzie przestawienie naszego pupila na dietę mokrą, organizm będzie do takiej zmiany przygotowany. Operację tę będzie można przeprowadzić sprawnie, szybko i, co najważniejsze, bez przykrych konsekwencji.

Stosując mieszany system żywienia urozmaicamy naszemu przyjacielowi menu, co dla każdego psa jest dodatkową atrakcją.

Zachęcam do spróbowania łączenia diet mokrych i suchych. Choćby tylko w ramach zwiększenia atrakcyjności posiłków Waszego psa. Uspokoję też, że mimo iż opisałem kilka żelaznych zasad, którymi należy się kierować, to niech nikogo nie zniechęci konieczność przeliczania ilości kalorii energii metabolicznej. Spora część producentów, idąc naprzeciw oczekiwaniom, umieszcza na opakowaniach tabele, ułatwiające karmienie jednocześnie karmą sucha i mokrą. Wystarczy zatem odpowiednio odczytać wskazówki producenta i wkraczamy w świat nowych możliwości karmienia naszego czworonożnego przyjaciela.

Wyszukaj więcej artykułów