Na co szczepić szczeniaka?

Na co szczepić szczeniaka

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność płynąca z kontaktu ze zwierzęciem, ale również obowiązki. Jednym z nich jest pilnowanie terminów szczepień, pozwalających na uchronienie pupila przed groźnymi chorobami. Na co szczepić szczeniaka?

Nie tylko wścieklizna, czyli na co szczepić szczeniaka

W 3 i 5 tygodniu życia szczenięta poddawane są odrobaczeniu. Wczesny termin spowodowany jest ryzykiem, że w życiu płodowym mogło nastąpić zakażenie larwami glist przez łożysko matki. Odrobaczenie jest jednym z elementów przygotowującym psa do przyjęcia szczepień – proces uodporniania psa można rozpocząć dopiero w chwili, kiedy jest on całkowicie zdrowy i pozbawiony pasożytów.

Obowiązkowym szczepieniem wykonywanym u szczeniąt jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Może się ono odbyć już po ukończeniu przez szczeniaka 2 miesiąca życia, zaś według prawa każdy pies powyżej 3 miesięcy musi już być zaszczepiony. Kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie mają miejsce co roku.

Jakie są konsekwencje niezaszczepienia psa na wściekliznę? Powiatowy Inspektorat Weterynarii może w takim przypadku ukarać właściciela mandatem do 500 złotych. Prawdziwe kłopoty pojawiają się w sytuacji, kiedy niezaszczepiony pupil kogoś pogryzie: trafia wówczas na miesięczną obserwację, a właścicielowi grozi odpowiedzialność karna i stanięcie przed sądem.

Terminy oraz planowany zakres szczepień ustala się z lekarzem weterynarii. Ustali on, które szczepionki powinien przyjąć pies. Najczęściej w gabinetach weterynaryjnych otrzymuje się szczepionki skojarzone, które jednym zastrzykiem uodporniają na kilka chorób.

Oprócz szczepionki przeciwko wściekliźnie, szczeniak zostaje zaszczepiony na nosówkę i parwowirozę – w zależności, czy stosuje się wobec niego program szczepień wczesnych czy standardowych, szczepienie może mieć miejsce w 6 albo 9 tygodniu życia. W kolejnych tygodniach, po powtórzeniu zastrzyków przeciwko nosówce i parwowirozie, dochodzi szczepienie przeciwko leptospirozie, kaszlowi kenelowemu, wirusowemu zapaleniu wątroby i koronowirozie.

Tabela szczepień (poza wścieklizną) wg rodzajów profilaktyki

 

 

Rodzaj szczepienia Szczepienia wczesne Szczepienia standardowe Szczepienia późne
nosówka parwowiroza 6-7 tydzień życia
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby 10-12 tydzień życia 9-10 tydzień życia 12 tydzień życia
nosówka, parwowiroza, koronowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby 16 tydzień życia 12-14 tydzień życia 12-14 tydzień życia

 

 

Po wykonaniu szczepień zalecane jest czasowe unikanie kontaktu szczeniaka z obcymi psami, dla uniknięcia ryzyka powikłań. Szczenię można wyprowadzać na spacery wybierając miejsca mało uczęszczane, nie dopuszczając do bezpośredniego kontaktu z psami, wąchania odchodów i moczu.

Choroby zakaźne, na które szczepimy psa

Nosówka: zakaźna choroba wirusowa, niebezpieczna szczególnie dla młodych psów, przenoszona drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. Może zaatakować układ pokarmowy, nerwowy, oddechowy. Nieleczona cechuje się wysoką śmiertelnością.
Parwowiroza: krwotoczne zapalenie żołądka i jelit. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta i ich kał. Zakażenie jest bardzo niebezpieczne dla szczenięcia
Kaszel kenelowy: wirusowe zapalenie dróg oddechowych, bez powikłań przebiega stosunkowo łagodnie, jednak możliwe komplikacje grożą niewydolnością układu oddechowego.
Wirusowe zapalenie wątroby (choroba Rubartha): zarażenie następuje podczas kontaktu z chorym psem, lub z nosicielem wirusa. Ostra postać choroby jest śmiertelna w ponad 90% przypadków. Dla zapobiegania stosuje się najczęściej szczepionkę łączoną, zapobiegającą również pozostałym chorobom zakaźnym.

Wyszukaj więcej artykułów

Pobierz poradnikPoznaj potrzeby Twojego szczenięcia