Jak często karmić psa?

jak czesto karmić psa

Prawidłowe żywienie psów to jeden z najistotniejszych elementów opieki nad tymi zwierzętami. Zdrowie i dobre samopoczucie czworonoga zależą między innymi od zapewnienia mu odpowiednio zbilansowanej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb diety.

Jak często karmić psa?

Dzienną dawkę karmy dla szczeniąt do 6 miesiąca życia należy podzielić na co najmniej 3 porcje, podawane rano, popołudniu i wieczorem. Godziny karmienia powinny być regularne, a karma podawana zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu, które zapewnia psu spokój w trakcie spożywania posiłku. Pomaga to w ustabilizowaniu pracy układu pokarmowego zwierzęcia, a niezmienność określonych zwyczajów zapewnia mu też poczucie bezpieczeństwa. Po zakończeniu okresu wzrostu potrzeby pokarmowe psa ulegają zmianie.

Zapotrzebowanie pokarmowe wynika z wielu elementów, jak wielkość psa, wieku stan fizjologiczny (ciąża, laktacja, okres wzrostu, okres dorosłości, okres starzenia), aktywność i tryb życia (psy pracujące, myśliwskie, uczestniczące w sportach kynologicznych), cechy rasowe i osobnicze (długość sierści, udział tkanki tłuszczowej, tempo metabolizmu czy przeprowadzony zabieg sterylizacji itp.). Dlatego tak ważne jest, aby receptura karmy, którą podajemy była dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

O tym, dlaczego nie należy karmić psa domowym jedzeniem, przeczytacie w artykule Dlaczego pies nie powinien jeść naszego obiadu.

Większość dorosłych czworonogów może być karmiona raz do dwóch razy dziennie. Nie należy przy tym podawać psu karmy bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym, gdyż może to przyczyniać się do wystąpienia skrętu żołądka, szczególnie u ras predysponowanych do tego typu dolegliwości (np. owczarki niemieckie). Od zjedzenia do podjęcia aktywności powinny upłynąć około dwie godziny. Posiłek najlepiej podawać więc psu po spacerze i odpoczynku.

Nieograniczony dostęp do jedzenia oraz dokarmianie między posiłkami, zwłaszcza resztkami z własnego stołu, są niedopuszczalne. Nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do wyrobienia u psa złych nawyków, co może być przyczyną rozwoju nadwagi i otyłości. Wyjątek stanowią psie smakołyki podawane w charakterze nagrody (np. podczas szkolenia). Trzeba jednak pamiętać, by wliczyć je do dziennej racji pokarmowej.

Jak karmić psa

Przeczytaj także:

Wyszukaj więcej artykułów