Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

14965

Ciąża u kotki trwa średnio dziewięć tygodni. Chociaż ciężarna kotka nie wymaga z reguły szczególnie wytężonej opieki, dobrze jest wiedzieć, czego przyszła mama potrzebuje. Wiedza właściciela o potrzebach dietetycznych i zmianach zachodzących podczas ciąży ułatwi kotce w dobrym samopoczuciu doczekać rozwiązania.

Ciąża u kota – fizjologia

Niewysterylizowana kotka może wchodzić w okres rui nawet do czterech razy w roku– czas, kiedy gotowa jest do zajścia w ciążę. Jest to uzależnione od trybu życia kota i długości dnia- dzień kotki żyjącej w domu jest pozornie dłuższy, gdyż światło elektryczne jest przez nią odbierane jako światło dzienne. Ciąża u kota trwa średnio 65 dni, przy czym obserwuje się, że w przypadku kotów rasowych czas ten wydłuża się. Młode rodzą się ślepe, a oczy zaczynają otwierać około drugiego tygodnia życia. Przez pierwsze cztery miesiące kotka karmi potomstwo swoim mlekiem, dlatego w tym okresie bardzo ważna jest jej dieta.

W przypadku kotów hodowlanych, po kryciu w trakcie rui z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się ciąży. W innym przypadku ciążę potwierdzi badanie u lekarza weterynarii po 4 tygodniu. Już w trzecim tygodniu ciąży lekarz weterynarii może wykonać USG jamy brzusznej. Im większa ilość kociąt ma przyjść na świat, tym mocniej powiększa się brzuch kotki i tym większy staje się jej apetyt. Jest to również moment, w którym kotka zbiera zapasy energii, które wykorzysta podczas karmienia.

W przypadku kotów hodowlanych, po kryciu w trakcie rui z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się ciąży. W innym przypadku ciążę potwierdzi badanie u lekarza weterynarii po 4 tygodniu. Już w trzecim tygodniu ciąży lekarz weterynarii może wykonać USG jamy brzusznej. Im większa ilość kociąt ma przyjść na świat, tym mocniej powiększa się brzuch kotki i tym większy staje się jej apetyt. Jest to również moment, w którym kotka zbiera zapasy energii, które wykorzysta podczas karmienia.

Ciąża U kotki

Żywienie ciężarnej kotki

Ważne jest, aby ciężarna kotka otrzymywała pełnowartościowe pożywienie: dobrej jakości wysokobiałkową, wysokoenergetyczną i o dobrej strawności karmę. O ile na początku ciąży apetyt kotki zasadniczo nie ulega zmianie, w drugiej połowie zaczyna gwałtownie rosnąć. W ostatnich dniach przed rozwiązaniem kotka może zjadać dwa razy więcej pokarmu niż przed ciążą. Nieodpowiednie żywienie ciężarnej kotki może skutkować niedożywieniem, które może prowadzić do braku laktacji, dlatego tak ważne jest kontrolowanie prawidłowego przyrostu masy ciała zwierzęcia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli kotka już przed zapłodnieniem ma nadwagę, rzutuje to na cały przebieg ciąży i porodu: w miocie pojawia się mniej kociąt, są one za to większe, co może mieć wpływ na trudny przebieg porodu. W sytuacji niedożywienia kotki istnieje ryzyko, że miot urodzi się słaby, a matka/kotka nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka, aby wykarmić kocięta.

Już od momentu krycia dobrze jest dbać o jakość karmy podawanej kotce. Wielkość posiłków można zacząć stopniowo zwiększać już w trzecim tygodniu ciąży, równocześnie kontrolując przyrost masy kotki. Nie należy zapominać, że kot potrzebuje o wiele większej ilości białka w pożywieniu niż pies, dlatego podstawą diety ciężarnej kotki powinno być wysokiej jakości karma bogata w białko. Kolejną charakterystyczną cechą kotów jest niechęć do zmiany nawyków żywieniowych, dlatego nie należy wprowadzać gwałtownych reform w diecie: kotka może odmówić spożywania nieznanego wcześniej posiłku. Jeśli kotka przyzwyczajona jest do gotowej karmy, dobrze jest w porozumieniu z weterynarzem wybrać karmę specjalistyczną, wysokiej jakości, spełniającą zwiększone zapotrzebowanie na białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, białka i minerały.

W drugiej połowie ciąży, kiedy rosnące płody uciskają żołądek kotki, dzienną porcję karmy należy rozłożyć na kilka mniejszych posiłków. W przypadku kotki odżywiającej się suchą karmą należy bezwzględnie zadbać o stały dostęp do świeżej wody do picia. W zasadzie jedynym argumentem na ograniczenie w dostępie wody zwierzęciu są planowane zabiegi chirurgiczne.

Jak karmić małego kotka?

Opieka nad kotką i przygotowanie do porodu

Ciąża u kota nie stanowi przyczyny, dla której należałoby ograniczać aktywność ruchową zwierzęcia, przeciwnie – codzienna dawka ruchu pomaga utrzymać je w dobrej kondycji, ma również korzystny wpływ na mięśnie brzucha. Właściciel powinien jednak pilnować, aby kotka w ciąży nie zeskakiwała z dużych wysokości i nie wspinała się w miejsca grożące upadkiem. Kot częściowo wychodzący na zewnątrz powinien zostać w domu.

Kiedy zbliża się poród można zauważyć niepokój u kotki, która traci zainteresowanie karmą i coraz częściej przebywa w swoim legowisku. Jeszcze w trakcie trwania ciąży warto zadbać o odpowiednią aranżację kociego posłania: miejsce powinno zostać odizolowane od hałasu i wyciszone. Do kociego legowiska lepiej nie zaglądać bez potrzeby. Jeśli kotka uzna je za nieodpowiednie, wybierze inną lokalizację – na przykład wnętrze szafy. O ile poród przebiega bez komplikacji, nie należy przeszkadzać rodzącemu zwierzęciu. W sytuacji braku wcześniejszego doświadczenia warto udać się do lekarza weterynarii. Lekarz zapozna nas z przebiegiem akcji porodowej i ewentualnymi sytuacjami, w jakich należy wezwać fachową opiekę medyczną.

Wyszukaj więcej artykułów

Pobierz poradnikPoznaj potrzeby Twojego szczenięcia