Buldog francuski – problemy zdrowotne

buldog francuski

Dr Franciszek Paśko

autor: lek. wet. Franciszek Paśko, Przychodnia Weterynaryjna – Jacek Bany

Buldogi francuskie są bardzo popularną rasą psów w wielu domach. Nie są za duże, więc świetnie nadają się do mieszkań i domów. Są dość mocno zbudowane, zatem ryzyko uszkodzenia takiego psa przez np. małe dzieci jest minimalna. Do tego buldogi francuskie są towarzyskie, mało szczekliwe i zawsze chętne do zabawy. To są cechy, które sprawiają, że osoby pragnące posiadać psa rasowego, bardzo często sięgają właśnie po Nie.
Jeśli, jako właściciele buldożka, mamy dużo szczęścia, to nasz pies nie będzie wymagał od nas nadzwyczajnych zachowań, zabiegów pielęgnacyjnych, czy przestrzegania restrykcyjnej diety. Nasze obcowanie z psem nie będzie ograniczone niczym, poza zdrowym rozsądkiem, a wizyty w gabinecie weterynaryjnym będą podyktowane jedynie zabiegami profilaktycznymi.

Słowo „jeśli” użyte w poprzednim akapicie jest kluczowe, ponieważ bardzo rzadko zdarzają się buldogi francuskie, które mogą poszczycić się nienagannym zdrowiem. Psy tej rasy, niestety, stanowią niemały procent pacjentów w mojej praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Dlaczego tak się dzieje? Z wystąpieniem jakich problemów zdrowotnych u tych psów należy się liczyć, decydując się na ich towarzystwo?

Buldog francuski – problemy z oddychaniem

To co jest niewątpliwą zaletą buldogów francuskich jest też ich największym wrogiem. Specyficzna budowa czaszki nadaje tym psom oryginalny wygląd, lecz te same cechy anatomiczne sprawiają, że buldogi bardzo często mają duże problemy z oddychaniem.

Nieprawidłowo ukształtowane skrzydełka nosowe, zbyt długie podniebienie miękkie, czy zapadająca się krtań to wady budowy anatomicznej utrudniające prawidłową wymianę gazową i mogą doprowadzić nawet do wystąpienia długu tlenowego.

Większość buldogów wykazuje słabo lub umiarkowanie nasilone objawy ze strony górnych dróg oddechowych, ale dla pozostałej części konsekwencje mogą być bardzo groźne, zahaczające nawet o stany zagrażające życiu.

Sytuacje wzmożonej ekscytacji albo strach mogą potęgować wystąpienie niepokojących objawów – duszności. Czasami zwykła ostrożność i unikanie nadmiernego podniecenia sprawiają, że z tego tytułu psa nie spotka nic złego. Czasami jednak, dla zapewnienia komfortu życia, niezbędna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na plastyce wadliwie wykształconych struktur.

Problemy z kręgosłupem

To niewątpliwie najgroźniejsza dla życia, jednak nie jedyna, przypadłość, przytrafiająca się buldogom francuskim częściej niż psom innych ras.

Niewłaściwie zbudowane kręgi, kręgi połowicze, mogą prowadzić do ucisku na rdzeń kręgowy, a w konsekwencji nawet do paraliżu. Na szczęście te schorzenia nie występują wyjątkowo często, ale wciąż – buldogi francuskie pozostają tymi psami, wśród których problem ten występuje zdecydowanie częściej.

Problemy ze skórą

Jednak najczęściej buldogi francuskie trafiają do mojego gabinetu z powodu kondycji swojej skóry: przewlekłe stany zapalne fałdów skórnych okolicy twarzy, będące wynikiem wzmożonego łzawienia i specyficznej budowy czaszki mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Ważne jest, aby opiekunowie utrzymywali odpowiednią higienę tej okolicy. Codzienna toaleta, połączona z osuszaniem zagłębień między fałdami skórnymi powinna zagwarantować utrzymanie właściwej, zdrowej kondycji skóry.

Problemy z oczami

Aby zamknąć listę najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych u buldogów francuskich należy wspomnieć jeszcze o ich oczach, a w szczególności o gruczołach III powieki. U tych psów wypadnięcie tego gruczołu występuje niezwykle często. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, może to doprowadzić do zwichnięcia chrząstki III powieki.

To, czy leczenie ograniczy się tylko do postępowania farmakologicznego, czy zakończy na sali zabiegowej należy pozostawić do decyzji lekarza weterynarii, jednak szybka interwencja właścicieli i zgłoszenie się do lekarza, gdy tylko zauważymy problem na pewno zminimalizuje ryzyko przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Charakterystyczna budowa anatomiczna buldogów francuskich nadaje im niesamowity urok, ale także odpowiada za wystąpienie schorzeń, które czasami mogą poważnie zagrozić ich zdrowiu i życiu.

Decydując się na przyjęcie takiego domownika trzeba mieć na uwadze predyspozycje tej rasy do wystąpienia wielu problemów zdrowotnych i warto zabezpieczyć się w adres dobrej, sprawdzonej przychodni weterynaryjnej. Wiedza zaufanego lekarza weterynarii, Wasza troska i charakter buldoga francuskiego są w stanie stworzyć doskonałe trio.


Wyszukaj więcej artykułów