• Main Coon

  • Żywienie mieszane psów

  • Kot i pies

NAJPOPULARNIEJSZY ARTYKUŁ

Na co szczepić szczeniaka

Na co szczepić szczeniaka?

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność płynąca z kontaktu ze zwierzęciem, ale również obowiązki. Jednym z nich jest pilnowanie terminów szczepień, pozwalających na uchronienie pupila przed groźnymi chorobami. Na co szczepić szczeniaka?

Nie tylko wścieklizna, czyli na co szczepić szczeniaka

W 3 i 5 tygodniu życia szczenięta poddawane są odrobaczeniu. Wczesny termin spowodowany jest ryzykiem, że w życiu płodowym mogło nastąpić zakażenie larwami glist przez łożysko matki. Odrobaczenie jest jednym z elementów przygotowującym psa do przyjęcia szczepień – proces uodporniania psa można rozpocząć dopiero w chwili, kiedy jest on całkowicie zdrowy i pozbawiony pasożytów.

Obowiązkowym szczepieniem wykonywanym u szczeniąt jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Może się ono odbyć już po ukończeniu przez szczeniaka 2 miesiąca życia, zaś według prawa każdy pies powyżej 3 miesięcy musi już być zaszczepiony. Kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie mają miejsce co roku.

Jakie są konsekwencje niezaszczepienia psa na wściekliznę? Powiatowy Inspektorat Weterynarii może w takim przypadku ukarać właściciela mandatem do 500 złotych. Prawdziwe kłopoty pojawiają się w sytuacji, kiedy niezaszczepiony pupil kogoś pogryzie: trafia wówczas na miesięczną obserwację, a właściciel…